9.4.10

destur otobüs firması değil!

Mimar Sinan'ın 450 yıllık sırrı

Mihrimah Sultan Cami'ndeki onarım çalışmaları, Mimar Sinan'ın bir mühendislik sırrını daha ortaya çıkardı.

Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın kızına aşkını anlatmak için yaptığı Mihrimah Sultan Camii'nin 10 yıldır süren bakım ve onarım çalışmaları sırasında, ünlü mimarın bir mühendislik sırrı daha gün yüzüne çıktı. 1999'daki Gölcük depreminde gördüğü hasar nedeniyle restorasyon çalışmaları süren caminin etrafında yüzden fazla kuyu bulunduğu tespit edildi. Uzmanlar, Mimar Sinan'ın, eski İstanbul'un en yüksek tepesine inşa ettiği camiinin zeminindeki su dengesini sağlamak için temelin etrafına kuyular açtığını, böylece temeli korumaya aldığını belirledi. 16. yüzyılda inşa edilen Mihrimah Sultan Camii, dönemin üç padişahına mimarbaşılık yapan ve hala birçok eserinde kullandığı mühendislik tekniği sırrını koruyan Mimar Sinan tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan adına 1562-1565 tarihleri arasında inşa edildi. 1998 yılında restorasyon programına alınan caminin rölöve, restorasyon, restitüsyon ve temel güçlendirme projeleri hazırlanarak, onay için ilgili koruma kuruluna sunuldu. 2007'de çıkan onayın ardından restorasyon için gerekli olan hasarlı minarenin yeniden yapılması tamamlanarak cami tepeden tırnağa yenilendi.

YAYIN TARİHİ: 13.03.2010
yenişafak
"Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın kızına aşkını anlatmak için yaptığı Mihrimah Sultan Camii"


Bu nasıl bir ifadedir böyle? %99 emin olunsa dahi böyle bir ifadeyi nasıl kullanabilirsiniz? Israrla mimar Sinan'ı mucizeci ve "tek" olarak görme arzusunun getirdiği enteresan bir bakış hali değil de nedir bu? Bugün kalksa yattığı yerden mimarbaşı, bu cümleyi kuran kişinin yüzü kızarmaz mı? Yaşarken evli ve çocukları olduğunu bilmez misiniz? İskender Pala; "belki" , "küçük de olsa", "olabilir" gibi ifadelerle anlatırken, siz nasıl da böyle kesin bir ifade kullanırsınız sayın gazeteci? Hayır böyle bir şey söyleyecekseniz de bunun söylenme tarzı "basitce" magazin vari bir havada mı olmalıydı?
Bir daha okuyun lütfen ve düşünmeyin üzerine, bırakın unutulsun."Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın kızına aşkını anlatmak için yaptığı Mihrimah Sultan Camii"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder